AKARYAKIT SEKTÖR ÇALIŞTAYI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ev sahipliğinde, TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi koordinasyonunda, ilgili kamu kurumları ile Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisinin üyeleri, özel sektör temsilcileri ve Biyodizel Sanayi Derneği’nin katılımıyla Akaryakıt Sektör Çalıştayı düzenlendi. ​

Akaryakıt Sektör Çalıştayı’nın açılışında konuşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’de akaryakıt sektörünün son yıllarda büyük gelişme gösterdiğini belirterek, akaryakıt sektörünün problem olarak gördüğü konuların tamamına EPDK’nın hâkim olduğunu ve sektöre yapılacak düzenlemelere ilişkin mutlaka ilgili çevrelerin görüşlerini aldıklarını dile getirdi. Kaçak akaryakıtla mücadelede gösterilen kararlılığın altını çizen Yılmaz,  Türkiye’de kaçak akaryakıt oranının sıfır olduğunu ifade etti.

TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Üyesi Sanayi Meclisi Başkanı ve Shell Türkiye Ülke Başkanı  Ahmet Erdem ise akaryakıt sektörünün bugün 200 binin üzerinde istihdamla günde 4 milyon araca hizmet verdiğini belirtti. Akaryakıt istasyonları olarak 24 saat açık güvenilir hizmet sunduklarını ifade eden Erdem şunları kaydetti: “Sektör olarak 100 milyar liranın üzerinde vergi topluyoruz. Akaryakıt sektörünün güçlü olması özellikle ekonomide yaşanan dalgalı dönemlerde çok daha önemli. Verimliliği, yatırımı ve istihdamı arttırmayı amaçlıyoruz. Bu meclis, basiretli prensipli tecrübeli kamu görevlileri ve iş adamlarından oluşuyor. Uzun ve hararetli tartışmalarımız olsa da konu memleket ekonomisi olduğunda, tek sesle güçlü durmayı biliyoruz. Bugünkü toplantıda daha iyi hizmet verebilmek için nasıl çalışmalar yapabiliriz bunları görüşeceğiz. Yapıcı, olumlu, birbirini tekrarlamayan ve ticari faydaları ön planda tutmadan ülke yararına karar almaya çalışacağız”.

Açılış konuşmalarının ardından oturumların başladığı çalıştayda, denetim, fiyatlandırma yöntemleri, işbirliği koordinasyon, mevzuat, izleme ve otomasyon, ruhsat işlemleri, sağlık, eğitim, çevre, sektör algısı ve vergi konuları üzerinde duruldu. Biyodizel uygulamalarına ilişkin süreçlerin de değerlendirildiği çalıştayda, mevzuat dışı toplanan bitkisel atık yağların biyodizel uygulamaları dışı kullanımının denetimi, Türkiye’deki otomotiv firmalarının topladıkları atık madeni yağın, yetkili kurumlara teslim edildiğinin belgelenmesi yükümlülüğünün getirilmesi ve ulusal markerlama süreçlerinin biyodizel firmaları tarafından yürütülmesi konularına ilişkin görüşlerde uzlaşıldı. Aynı çalıştayda Biyodizel uygulamasının başarı ile devam ettiği ve süreçlerin devlet kurumları tarafından dikkatle ve yakından izlendiği de ifade edildi.