Dünyamızın Geleceği 4. İstanbul Karbon Zirvesi'nde Tartışıldı

İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen 4.İstanbul Karbon Zirvesi’nde bilim insanları ve iş dünyasının önemli isimleri bir araya gelerek iklim değişikliği ile mücadele yöntemlerini tartıştı. Geçen yıl düzenlenen 3.İstanbul Karbon Zirvesi’nde “Karbon Kahramanı” seçilen DB Tarımsal Enerji, bu yıl düzenlenen etkinliğe sponsor olarak destek verdi. DB Tarım Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Borovalı, “bugünün ve yarının yeşil yakıtları için yerli tarım ürünleri ve atık bitkisel yağların ekonomiye geri kazandırılması yoluyla gerçekleştirdiğimiz biyodizel üretimi ile geçen yıl Karbon Kahramanı Ödülü’nün sahibi olmuştuk.  Bizim için son derece anlamlı olan bu organizasyonda, bu yıl da destekleyenler arasında yer alıyoruz. Karbon ayak izinin azaltılması için yapılan her projenin, konunun farkındalığını arttıran her organizasyonun ülkemiz için son derece önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.
 
Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından, Uluslararası Emisyon Ticareti Derneği desteği ile İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi’nde düzenlenen zirvede, karbon ayak izini azaltarak iklim değişikliği ile mücadeleye destek olan 19 kuruluş “Düşük Karbon Kahramanı” olarak ödüllendirildi. Kamu sektöründen, yerel yönetimlerden, akademik çevrelerden, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ile gençleri buluşturan zirvede, karbon yönetimi, karbon finansmanı ve Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele yolu konularında görüş alışverişinde bulunuldu.
 
Zirvenin açılış konuşmasını yapan Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof.Dr.Filiz Karaosmanoğlu, yeşil yakalı bir dernek olarak kuruldukları günden bu yana iklim değişikliği ile ilgili çalışmalar yürüttüklerini hatırlattı. Derneğin, karbon emisyonunu düşürmeyi başaran projeleri üç yıldır ödüllendirdiklerine dikkat çeken Karaosmanoğlu, “Karbon üretiminde cimri, çevreye duyarlılıkta cömert davranan kuruluşları ve kişileri “Düşük Karbon Kahramanı” olarak ödüllendiriyoruz. Sanayi kuruluşlarımızın sera gazı azaltımında ulaştığı başarılar kadar, çocuklarımızın sürdürülebilir yaşam kültürünü kazanmasını önemsiyoruz” dedi. 
 
Dr. Ender Aykut Yılmaz: “Sürdürülebilir kentler ekonomik büyüme sağlıyor.”
 
Etkinlik kapsamındaki “Paris Anlaşması ve Sonrası” başlıklı oturumda konuşan İlbank Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ender Aykut Yılmaz, ülkelerin ekonomik büyümesinde şehirlerin önemli rolü olduğunu belirterek, ülkelerin ekonomik büyümesinin çevresel, toplumsal ve ekonomik açıdan doğru ve sürdürülebilir kent sayısıyla doğru orantılı olduğunun altını çizdi. Yerel yönetimlerin kent yönetiminde ve proje finansmanında doğru yöntemleri seçmesini, ülkelerin konumunu güçlendirdiğini vurgulayan Yılmaz, kamu sektöründeki enerji tasarruf potansiyelinin yüzde 32'ye ulaştığını sözlerine ekledi. Konuğumuz son olarak, ülkemizin bir finansman modeli üzerinde hemfikir olması ve planlanan enerji verimliliği projelerini hayata geçirerek her yıl yarım milyar dolara yakın kaynağı tasarruf etmesi gerektiğini söyledi.
 
Dr. Adonai Herrera-Martinez: "Türkiye, enerji politikasını güçlendiren adımlar atıyor.”
 
4. Karbon Zirvesi’nde ağırladığımız Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği Direktör Yardımcısı Dr. Adonai Herrera-Martinez ise bu alanda Türkiye’nin konumunu değerlendirdi. Türkiye’nin enerji politikalarının güçlendirilmesi konusunda önemli adımlar attığını söyleyen Martinez, özellikle de düşük karbonlu ekonomiye geçişte ulusal yenilenebilir enerji eylem planı ve ulusal enerji verimliliği eylem planlarının öne çıktığını ifade etti. EBRD'nin Türkiye'ye bugüne dek toplam 9 milyar Avro tutarında yatırım sağladığını belirten Martinez konuşmasını, kurumun yeşil tahvil portfolyosuna sahip olduğunu ve sürdürülebilir enerji için birçok projeyi hayata geçirdiklerini söyleyerek tamamladı.
 
4.İstanbul Karbon Zirvesi Sonuç Raporu’na buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz